Следва описание на всички логически операции за създаване на критерии за търсене.
[NOT] – Логическото „Не“ се използва, когато потребителят иска да „каже“ на системата кои обекти да НЕ се показват. Бутонът [NOT] се използва заедно с логическите оператори „Започва с…“, „Съдържа…“ и “Завършва на…”. Така потребителят лесно може да „каже“ на системата да потърси всички обекти, които не съдържат дадена стойност. Например, в показаният случай на фиг.104 потребителя е искал да потърси землища, чието име НЕ започва с „Ва“.
Важно е да се отбележи, че първо трябва да се натисне бутона [NOT]и след това логически оператор „Започва с…“, „Съдържа…“ или “Завършва на…”. В реда, където се задава стойността се появяват знаци, които не трябва да се отстраняват, защото така изглежда командата „преведена на езика“ на системата. Затова потребителят трябва да спазва точно подредбата на всички символи, без да изтрива или добавя други, за да стигне до желания от него резултат на търсени обекти. Знакът % е много важен в позиционирането си при посочените от потребителя символи.
Фиг. 104 Използване на логическо „Не“
[AND] – Логическата операция „И“ позволява на потребителя да зададе комбинация от условия, по които да се осъществи търсене на обекти. На фиг.103 е показана комбинация на две условия с логическо „И“. Смисълът на логическата операция „И“ е да се зададе такава комбинация от условия, че всяко от тях да е валидно едновременно с другото. Например, на фиг.105 е посочено да се изведат обекти от слоя Физически блокове, които попадат в EKATTE № 68134 и имат площ по-малка или равна на 2ха. Т. е. обекти, които попадат в землище 68134 и имат по-голяма площ от 2ха или са извън това землище, но с посочената площ, няма да бъдат изведени като резултати от търсенето.
След като се зададе комбинацията от команди (логически оператори) и се добавят в полето отдолу, потребителят трябва да избере бутона $ за преминаване към резултатите от търсенето.
Фиг. 105 Използване на логическо „И“
[OR] – Логическата операция „ИЛИ“ позволява на потребителя да зададе комбинация от условия, по които да се осъществи търсене на обекти. На фиг.104 е показана комбинация на две условия с логическо „ИЛИ“. Смисълът на логическата операция „ИЛИ“ е да се зададе такава комбинация от условия, че всяко от тях да е валидно отделно от другото. Например, на фиг.106 е посочено да се изведат обекти от слоя Землища, които са с EKATTE № 68134 или са с име на ЕКАТТЕ Варна, или са с име на ЕКАТТЕ Ямбол. Т. е. обекти, при които поне едното услови е вярно.
След като се зададе комбинацията от команди (логически оператори) и се добавят в полето отдолу, потребителят трябва да избере бутона $ за преминаване към резултатите от търсенето.
Фиг. 106 Използване на логическо „Или“