Логически оператори

Следва описание на всички логически оператори за създаване на критерии за търсене.

[<] – Логическият оператор „по-малко“ се използва, когато потребителя иска да дефинира за търсене обекти, по-малки от посочената стойност. Например, ако ще се търси обект с площ по-малка от 0,5ха трябва да се използва точно този оператор, поставен по следния начин: [името на полето от данните] < [стойност]. Функцията за търсене ще изглежда така: Площ на имот < 0,5. Като резултат от търсенето ще излязат всички имоти от слоя с площи по-малки от 0,5ха.

[] – Логическият оператор „по-малко или равно“ се използва в случай подобен на горе описания, с тази разлика, че тук посочената стойност също ще се включи в търсенето. Командата се записва по следния начин [името на полето] ≤ [стойност]. Пример: Площ на имот ≤ 0,5. Като резултат от търсенето ще излязат всички имоти от слоя с площи по-малки от 0,5ха или точно 0,5ха.

 [>] – Логическият оператор „по-голямо“ се използва, когато потребителя иска да дефинира за търсене обекти, по-големи от посочената стойност. Например, ако ще се търси обект с площ по-голяма от 8ха трябва да се използва точно този оператор, поставен по следния начин: [името на полето от данните] > [стойност]. Функцията за търсене ще изглежда така: Площ на имот > 8.

[] – Логическият оператор „по-голямо или равно“ се използва в случай подобен на горе описания, с тази разлика, че тук посочената стойност също ще се включи в търсенето. Командата се записва по следния начин [името на полето] ≥ [стойност]. Пример: Площ на имот ≥ 8. Като резултат от търсенето ще излязат всички имоти от слоя с площи по-големи от 8ха или точно 8ха.

[=] – Логическият оператор за равенство позволява на потребителя да зададе точна стойност по като може да се търси обект. Той може да се използва както за задаване на числова стойност, така и текстова. Командата трябва да изглежда по следния начин [името на полето] ≥ [стойност]. Например, потребителят знае, че търсеният обект е с площ 6,28ха. Тогава ще се зададе Площ на имот = 6.28. Така в резултатите ще се изведат само обекти с площ точно 6,28ха. Разбира се, този логически оператор може да се използва както за задаване на числови стойности, така и за текстови. Точно такъв е и примера от фиг.94 – ЕКАТТЕ име = Бургас. Така в резултатите излизат землищата само на гр. Бургас.

[<>] – Логическият оператор „различно“ позволява потребителя да зададе каква стойност НЕ иска да излиза като резултат от търсенето. Командата трябва да изглежда по следния начин [името на полето] <> [стойност]. Например, потребителят иска да намери всички землища, които не са на гр. Бургас. Тогава ще трябва да се зададе ЕКАТТЕ име <> Бургас.

[Ab…] – Логическият оператор „започва с/със“ е създаден за ситуации, в които потребителят не е сигурен за пълното наименование/стойност на обекта. Тогава той трябва да посочи поле от слоя и да избере бутона [Ab…], след което да въведе стойност, която да се съдържа в началото. Например, ЕКАТТЕ име [Ab…]Бур означава, че в резултатите ще излязат резултати като Бургас, Бураново, Бурево и други, чиито имена започват с посочената комбинация от символи „Бур“ (фиг.98).

Важно е да се отбележи, че при избиране на логическия оператор „започва с/със“ в командния ред ще се изпише ЕКАТТЕ_NAME like (БУР%). Така изглежда командата „преведена на езика“ на системата. Затова потребителят трябва да спазва точно подредбата на всички символи, без да изтрива или добавя други, за да стигне до желания от него резултат на търсени обекти. Знакът % е много важен в позиционирането си след посочените от потребителя символи.

Фиг. 100 Приложение на логически оператор „започва с/със“

[…ab…] – Логическият оператор „съдържа“ е създаден за ситуации, в които потребителят отново не е сигурен за пълното наименование/стойност на обекта. Тогава той трябва да посочи поле от слоя и да избере бутона […ab…], след което да въведе стойност, която да се съдържа в търсения обект. Например, ЕКАТТЕ име […ab…] Камар означава, че в резултатите ще излязат резултати като Горно Камарци, Долно Камарци и други, чиито имена съдържат посочената комбинация от символи „Камар“ (фиг.101).

Важно е да се отбележи, че при избиране на логическия оператор „съдържа“ в командния ред ще се изпише ЕКАТТЕ_NAME like (%Камар%). Така изглежда командата „преведена на езика“ на системата. Затова потребителят трябва да спазва точно подредбата на всички символи, без да изтрива или добавя други, за да стигне до желания от него резултат на търсени обекти. Знакът % е много важен в позиционирането си от двете страни на посочените от потребителя символи.

Фиг. 101 Приложение на логически оператор „започва с/със“

 […ab] – Логическият оператор „завършва на“ е създаден за ситуации, в които потребителят отново не е сигурен за пълното наименование/стойност на обекта. Тогава той трябва да посочи поле от слоя и да избере бутона […ab], след което да въведе стойност, която да се съдържа накрая в търсения обект. Например, ЕКАТТЕ име […ab] Търново означава, че в резултатите ще излязат резултати като Велико Търново и Малко Търново, чиито имена съдържат посочената комбинация от символи „Търново“ в края на името си (фиг.102).

Важно е да се отбележи, че при избиране на логическия оператор „завършва на “ в командния ред ще се изпише ЕКАТТЕ_NAME like (%Търново). Така изглежда командата „преведена на езика“ на системата. Затова потребителят трябва да спазва точно подредбата на всички символи, без да изтрива или добавя други, за да стигне до желания от него резултат на търсени обекти. Знакът % е много важен в позиционирането си пред посочените от потребителя символи.

Фиг. 102 Приложение на логически оператор „завършва на“

[(] и [)] – Скобите са помощни знаци, които се използват за задаване на по-сложни команди при разширеното търсене, ползвайки  комбинации от логически операции. Отваряща и затваряща скоби се поставят автоматично в началото и в края на условието, което се задава. Броят условия нямат значение, единствено важно е да не се пропуска поставянето на скоби за всяко условие. На фиг. 103 е показано търсене в слоя Физически блокове, където са дефинирани две условия. Използвана е логическата операция „И“ [And], а тя изпълнява поотделно двете дефинирани условия в скоби.

Фиг. 103  Използване на скоби при дефиниране на няколко условия за разширено търсене