Идентифициране на обекти

Идентифицирането на обекти [\] е функционалност, която позволява на потребителя да посочи място от картата и да му изведе обекта, който се намира на посоченото място. За да знае системата от какъв тип обекти се интересува потребителя при идентифицирането, е добре първо да се настрои избирането на обектите. Настройката по подразбиране за идентифициране работи като първо трябва да се посочи слой, от който да се избират обекти.

 Посочването може да се случи с избиране на точка или с маркиране на част от екрана за избор на няколко обекта. На фиг.116 е показано избиране на четириъгълно поле от картата. Това се изпълнява чрез кликване върху картата и задържане на бутона на мишката за посочване на горна лява точка от полето. При пускане на бутона, мястото, на което се намира курсора, дефинира долна дясна точка (по диагонал на първата). Така потребителят е възможно да посочи един или няколко обекта, а това зависи в избрания слой колко обекта се засичат с маркиращия син правоъгълник (фиг.116).

Фиг. 116 Идентифициране на обект

Резултатите от избирането на обекти за идентификация се визуализират както на картата, така и в панела „Слоеве и обекти“ вдясно.  Те се визуализират с очертаване в цвят magenta (фиг.117). От панела може списъчно да се изведат и маркират обектите поотделно (фиг.118).

Когато са избрани обекти има възможност да бъдат експортирани локално на потребителския компютър. Това става от функционалността „експорт на данни“.

Фиг. 117 Резултати от маркирането на обекти за идентификация

Фиг. 118 Резултати от селекцията за идентифициране в панела

 

Когато са маркирани повече обекти за улеснение е въведена възможност за избиране на един от тях. Това потребителят може да го направи като посочи желания от списъка в панела вдясно. Тогава избрания обект се оцветява в цвят циан (фиг.119).

Фиг. 119 Избиране на един обект от всички селектирани за идентификация

В случай, когато при второто маркиране на единствен обект, той не се вижда добре, потребителят може да избира дали да се промени мащаба на картата спрямо него или не. Това става от падащия прозорец, както е показано на фиг. 120. След като избере въпросната настройка, тогава отново може да избере обект от списъка вдясно.  Важно е да се отбележи, че второто маркиране на обект от всички избрани за идентификация, може да се сменя, без да се загубят останалите. Т.е. ако погледнем към резултатите на фиг.119 може един път да се избере Бохот, после Тученица и т.н. без да се загуби списъка.

Фиг. 120 Настройване на показването

Накрая за да е пълно идентифицирането, не само геометрично, но и с данни, може да се изведе информация от базата данни за избран обект. Това става като се избере самото име на резултата (синия шрифт). Тогава се отваря прозорец с данни (фиг.121).

Фиг. 121 Настройване на показването

 

Когато има избран обект или няколко такива, техният брой се изписва в долната част на картата (фиг.122-1). Когато потребителят избере с мишката това поле, системата ще му изведе прозорец „Избрани обекти“ със списък на всички такива групирани по слоеве. Избирайки бутоните за разгъване на тези групи (фиг.122 – 2,3), потребителят има възможност да види подробни данни за всички избрани обекти.

Фиг. 122 Информация за избрани обекти