При избор за разширено търсене (показан на фиг.134), от падащия бутон се отваря прозорец за дефиниране на опциите (фиг.136). В първия ред се въвежда слоя, от който ще се търсят обекти. На втория ред се изписват зададените стойности за търсене. В третото поле дефинира по коя категория (поле) от атрибутните данни ще се изпълнява търсенето. В четвъртото поле списъчно се запазват всички команди за търсене, които досега е направил потребителя.
Фиг. 136 Разширено търсене на обекти
Следва пример, с който да се покаже как точно да се зададе команда за разширено търсене.
Първо трябва да се посочи в кой слой ще се търсят обекти. Това става като потребителят въведе името на слоя или част от името. За улеснение, при въвеждане на няколко символа от името, се появява падащо поле с подсказки за имената (фиг.137).
Фиг. 137 Избиране на слой за търсенето
След посочването на слоя за търсенето в левия голям прозорец се извеждат видовете атрибутни данни, по които може да се дефинира условие за търсенето. Потребителят избира една от тях и тя веднага отива като стойност в сивото поле отгоре (фиг.138-1).
Системата предлага набор от логически оператори, които да използва потребителя при търсенето (фиг.138-2). В примера на фиг. 138 е показана дефиниция за равенство. Това означава, че обектът от слоя „Землища“ ще се търси по име на ЕКАТТЕ, посочено от потребителя. В случая, в полето след знака „=“ потребителят посочва името „Бургас“ (фиг.138-3). След като потребителят е дефинирал условието за търсене, трябва да избере бутона „Добавяне на критерии“ [F]. Така потребителят запазва крайното условие (критерий) за търсенето. Възможно е преди да се продължи да се зададе нов критерий по описания по-горе начин. Всичките критерии за търсене се запазват в полето отдолу (фиг.138-4). За да се приключи търсенето трябва да се избере критерий от полето отдолу и да се натисне бутона „Търсене“ [$].
Фиг. 138 Избиране на слой за търсенето