Създаване/ Редакция на формула

При създаване на нова формула системата автоматично взима информация от атрибута и я използва, за да въведе по подразбиране име, код и описание на формулата (разбира се, тези полета могат да бъдат редактирани). Тази формула по същество представлява “formula builder” – строител на формули. Дървото, което се визуализира отляво, е дървото на документите, като за листа са добавени съществуващите атрибути. Кликването с левия бутон на мишката върху атрибут от дървото предизвиква записването в полето „Формула“ на пътя от настоящия атрибут до посочения в дървото – по този начин изчисляващите алгоритми ще знаят коя стойност да вземат за посочените във формулата изчисления. Активирането на бутоните над полето „Формула“ - “IF”, “SQL” и т.н. предизвикват запис на тези специфични оператори в текста на формулата. По същия начин бутоните “APPCAMPAIGN“, “APPL_ID” и т.н. записват съответните системни променливи във  формулата.

Фиг. 126 Редактиране на формула

Активирането на бутона „Създай“ записва формулата в системата, като интерфейсът ни прехвърля обратно на предната форма – „Редакция на атрибут“, като е системата попълва полетата в региона „Формула“ с данните от току що създадената формула. Тук е необходимо да се активира бутона „Запиши“ на формата за редакция на атрибут, за да се запише връзката му с формулата.

Създаването на нова формула не е наложително, ако в системата тя вече съществува (или пък ако преценим, че ще е по-лесно да копираме нещо от вече съществуваща формула). За целта, във формата „Редакция на атрибут“ активираме малкия бутон за търсене разположен непосредствено след полето „Име“ за атрибута:

Фиг. 127 Формула

Този бутон отваря диалог със списък от всички формули в системата:

Фиг. 128

Всеки ред в списъка представлява хипервръзка, активирането на която затваря диалога и записва данните за избраната формула в съответните полета. Активира се бутона „Запиши“ на формата за редакция на атрибута, за да се запише връзката между формулата и атрибута.

Ако искаме да премахнем формула от атрибут, трябва да активираме бутона за изтриване (съседен на горния бутон за търсене):

Фиг. 129

Бутона трябва да се натисне два пъти с малка пауза между двете натискания – целта е да се опразнят полетата за формулата. След което се активира бутона „Запиши“, за да бъде премахната връзката между формулата и атрибута.

Алгоритмите в системата са направени така, че при редакция на атрибут и съответно формула да не възможно да се изтрие самата формула (активиране на бутон „Изтрий“ във формата „Редакция на формула“ ), ако тя е закачена и към друг атрибут. Също така премахването на една формула от всички атрибути, към които е закачена не я изтрива от системата – пълен списък на всички формули може да бъде открит в Администрация -> Системни настройки -> Формули. В тази табуларна форма може да се търсят формули, а и при преценка да се трият ненужните (тези които не са закачени към нито един атрибут) – системата няма да позволи да се изтрие формула, ако тя участва в изчисленията на някой атрибут.

Такива защитни механизми има и когато редактираме формула – влезли сме в редакция на атрибут, към който вече има закачена формула и сме активирали бутона за редакция на формула - . Ако променим нещо в тази формула и тя участва в изчисленията на други атрибути, то тогава вътрешно за системата се създава нова формула с новите данни, а старата остава непроменена, за да не стават грешки по другите атрибути.