i. Копиране на атрибути (бутон „Копирай“) – действието на този бутон е да копира всички избрани атрибути в буферната памет на системата.
ii. Изрязване на атрибути (бутон „Изрежи“) – този бутон „изрязва“ избраните атрибути, копира ги в буферната памет, и след като бъдат поставени с бутона „Постави“ в някой документ, избраните атрибути биват изтрити от първоначалния документ.
iii. Поставяне на атрибути (бутон „Постави“) – поставя копираните или изрязаните атрибути. Бутонът поставя атрибутите в активния в момента документ – той може да е същия, от който са копирани атрибутите, или да е съвсем друг документ избран от дървото.
iv. Изтриване на атрибути (бутон „Изтрий“) – изтрива избраните атрибути
v. Прекратяване на валидност на атрибути (бутон „Прекрати валидност“) – този бутон деактивира атрибутите, като им слага за крайна дата на валидност предния ден.
Всяко от действията на бутоните се потвърждава от динамични съобщения за успех или проблем с описание на свършената работа – визуализират се горе вдясно на формата, като след няколко секунди изчезват сами.
При поставянето на атрибутите към някой документ, системата автоматично създава нови имена и кодове с уникален суфикс – това се прави за избягване на грешки по уникалност. Тези имена и кодове могат при необходимост своевременно да бъдат редактирани.
Някои от атрибутите в таблицата нямат отметка в първа колона – това са атрибутите от тип COMPLEX_TYPE – Документ. Те не могат да бъдат манипулирани с бързите бутони „Копирай“, „Постави“ и т.н., тъй като логиката за йерархия и наследственост става прекалено трудна за проследяване, би се наложило генериране на празни документи и атрибути и прочие .За тази цел в контекстното меню на дървото на документите има предвидени други функционалности („Копирай възел“ и „Постави възел“), които ще бъдат описани по-долу.